Artikelen
Terug naar overzicht | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gruitbier |
tww juni 2021 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Historisch overzichtIn die tijd werd gruitbier gemaakt. Een belangrijk verschil tussen gruitbier en het latere bier, was dat in gruitbier kruiden werden gebruikt in plaats van hop. Maar over gruit, gruyt, graut of grout zijn er veel misverstanden. Veel mensen (inclusief ikzelf) dachten dat het vooral een kruidenmengsel was, waarover belasting werd geheven. Maar uit artikelen van onder andere Freek Ruis (www.witteklavervier.nl) blijkt dat gruit heel wat anders was. In de gruithuizen werd een mengsel gemaakt van granen en verwerkt tot een vorm van ingekookte wort. De samenstelling van de granen was vaak door de overheid vastgelegd. Het grootste bestanddeel van het granenmengsel bestond uit gemoute haver. Dit blijkt onder andere uit het Brouwerskeur van Haarlem, in 1501. Zie https://www.witteklavervier.nl/nl/historie/bronnen/118-hoppenbier. De granenpap werd al dan niet gemengd met een mengsel van voorbewerkt kruiden, daarover verschillen de bronnen. Er is zelfs sprake van het toevoegen van gist. Een ander misverstand is dat er vóór gruit niet met hop werd gebrouwen, terwijl dat in werkelijkheid al een heel lang bekend proces was. Wat de reden was om hop te vervangen door gruit is niet helemaal duidelijk, mogelijk was er een tekort aan hop, of was men toe aan een nieuwe smaak. Gebruikte kruidenEr zijn vele bronnen over welke kruiden in gruitbier werden gebruikt, er was dan ook een grote verscheidenheid aan kruiden. De meeste bronnen noemen vooral 3 kruiden:
Daarnaast worden meer dan 60 andere plantensoorten genoemd, allemaal met bepaalde eigenschappen. WAARSCHUWING: Sommige kruiden die gebruikt werden, zoals moerasrozemarijn, zijn bij kleine hoeveelheden hallucinerend en bij grote hoeveelheden giftig. Gebruik dus met mate of helemaal niet. Van de drie genoemde kruiden zal ik wat eigenschappen behandelen:
![]() |
datum: | Ergens in 2016 |
van: | Ernst de Moor |
gepubliceerd: | Clubblad Juni 2021 |
klasse: | A |
stijl: | Gruitbier |
Receptgegevens
batchgrootte: | 10 l. |
kooktijd: | 60 min. |
alcoholpercentage: | 7.1 % |
begin-SG: | 1063 |
eind-SG: | 1012 |
EBC (kleur): | 32.6 |
EBU (bitterheid): | 0.0 |
Brouwhuisefficiëntie: | 72 % |
Watertype | Hoofddorps kraanwater |
Ingrediënten
ingrediënt | hoeveelheid | kooktijd | waarde | bijzonderheden |
---|---|---|---|---|
Pilsmout (3 EBC) | 1350 g | 3 EBC | Leverancier: Dingemans | |
Tarwemout (4 EBC) | 450 g | 4 EBC | ||
Cara Munichmout (120 EBC) | 350 g | 120 EBC | ||
Havervlokken (2 EBC) | 350 g | 2 EBC | ||
Roggemout (6 EBC) | 350 g | 6 EBC | ||
Zoethout | 4.5 g | 30 min. | ||
Koriander | 4.5 g | 30 min. | ||
Gagelkatjes | 0.5 g | 10 min. | ||
Gagelblaadjes | 2 g | 10 min. | ||
Jeneverbes | 13 g | 30 min. | ||
Bijvoet | 1 g | 30 min. | ||
Wijnruit | 9 g | 30 min. | ||
Moerasrozemarijn | 1.5 blaadje | 30 min. |
Maischschema
37 °C | 62 °C | 72 °C | 78 °C |
30 min. | 30 min. | 30 min. | 5 min. |
Wat zou ik de volgende keer anders doen?
- Ik zou de volgende keer een andere graansamenstelling gebruiken, met veel gemoute haver. Dat werd in die tijd veel meer gebruikt dan gerst.
- De kruiden zijn nu allemaal tijdens het koken toegevoegd, maar nieuwere inzichten geven aan dat ze minstens voor een deel tijdens of na de vergisting worden toegevoegd. Dat zou dus anders moeten, en meer onderzoek vereisen.